svátek má: Ctirad
teplota: °C
počasí:

Sázava

Fotografie města Sázava

Městský znak

Znak města Sázava

O městě:

Rozšířené informace

Sázava je malé město ležící v okrese Benešov. Má 4000 obyvatel. V roce 1032 zde poustevník Prokop založil čtvrtý nejstarší klášter v Čechách. Město leží na řece Sázavě. Důležitý je zde sklářský průmysl. Narodil se zde českoamerický herec Jiří Voskovec.

Sázavský klášter: Před založením kláštera zde byla poustevna svatého Prokopa. Klášter založen roku 1032 knížetem Oldřichem. (Podle jiných pramenů byl klášter založen již roku 1009 svatým Prokopem). Byl to v pořadí čtvrtý klášter v Čechách. Klášter rozvíjel slovanskou liturgii, ale v době husitských válek byla jeho činnost výrazně omezena a zastavena též stavba hlavní lodě gotické katedrály. V 18. století došlo ke zrušení kláštera a přestavbě na zámek. Klášter benediktinů, nyní basiliánů u kostela sv. Prokopa udržoval staroslověnskou liturgii. Basiliáni přišli roku 2000 a již po roce měl konvent jedenáct noviců.

Kontakt:

Městský úřad Sázava
Školská 194
285 06 Sázava

 

Oficiální web: http://www.mestosazava.cz
E-mail: urad@mestosazava.cz

 

http://www.mestosazava.cz

Videoreportáže

 • Sázavafest

  Sázavafest

  4. srpna 2006 | Sázava

  Jeden z nejvýznamnějších hudebních festivalů v ČR "SÁZAVAFEST" proběhl v Sázavě ve dnech 3 - 5.8.2006. Redaktor: Jan Chleboun, kamera: Václav Kváča.

 • Výlet do Posázaví, Zámek Jemniště

  Výlet do Posázaví, Zámek Jemniště

  8. července 2006 | Sázava

  Středočeské Posázaví, Zámek Jemniště, tipy na výlety...Redaktor: Jan Chleboun, kamera: Václav Kváča.