svátek má: Ctirad
teplota: °C
počasí:

Příbram

Fotografie města Příbram

Městský znak

Znak města Příbram

O městě:

Rozšířené informace

Příbram je město ve Středočeském kraji, 60 kilometrů jihozápadně od Prahy v oblasti pod Brdy na říčce Litavce. Má 35 tisíc obyvatel.

Příbram byla proslulá jako historické hornické město, což nyní připomíná Hornické muzeum Příbram, jedno z největších hornických muzeí v České republice spravující rozsáhlý skanzen. Nyní, po útlumu těžby, je známá hlavně díky poutnímu místu Svaté Hoře, kde je barokní klášterní komplex. Ten se nachází na kopci přímo nad centrem města, s ním je spojený krytým schodištěm.

Západní dominantu města tvoří zalesněný hřbet hory Třemošná (778 m) v Brdech.
Vedle několika poznámek ve staročeských legendách pochází první skutečná zmínka o Příbrami z roku 1216, tehdy byla majetkem pražského biskupství, později arcibiskupství, koncem 13. století se zde už těžilo stříbro. Městská práva obdržela Příbram od arcibiskupa Zbyňka Zajíce z Hazmburka v roce 1406, potvrzena byla i poté, co se dostala Příbram od roku 1431 do majetku českých králů.
Svatá Hora.

Od roku 1579 byla Příbram královským horním městem.

Kontakt:

Městský úřad Příbram
Tyršova 108
261 01 Příbram

 

info@pribram-city.cz

 

http://www.pribram-city.cz

Videoreportáže

 • 1.FK Příbram - FK Mladá Boleslav / 2:0 (2:0)

  1.FK Příbram - FK Mladá Boleslav / 2:0 (2:0)

  18. září 2011 | Mladá Boleslav, Příbram

  Boleslavští inkasovali dva góly v 10. a 15. minutě a po po zbytek utkání na ně nedokázali odpovědět. Dvacet minut dohrávali bez vyloučeného Kysely. Utrpěli tak druhou prohru v řadě, v ligové tabulce se propadli na osmé místo a přeskočila je i Příbram.

 • Advent v Příbrami

  Advent v Příbrami

  29. listopadu 2007 | Příbram

  Po jedenácté oslavili v Příbrami příchod Adventu. 29. listopadu 2007 na náměstí probíhala řada hudebních vystoupení, vyvrcholením byl koncert Janka Ledeckého. Redaktor: Soňa Straková, kamera: Václav Kváča.