svátek má: Ctirad
teplota: °C
počasí:

Nižbor

Fotografie města Nižbor

Městský znak

Znak města Nižbor

O městě:

Rozšířené informace

Nižbor je obec nacházející se ve Středočeském kraji, necelých 7 km severozápadně od Berouna. Obec leží v Křivoklátské vrchovině, v údolí řeky Mže (dnes již tuto část toku označujeme názvem Berounka). Obec se až do roku 1946 jmenovala Nová Huť

Nižbor leží na místě, kde se kříží poledník (14° v. d.) a rovnoběžka (50° s. š.); tento průsečík se nachází uprostřed obce, jen několik metrů severně od zámku. První písemná zmínka o Nižboru pochází z 27. září 1265, kdy král Přemysl Otakar II. vydal na zdejším hradě zakládací listinu města Poličky. Z původně německého jména Miesenburg, čili „hrad nad Mží“ se postupně vyvinul nynější český název.

Dnešní Nižbor je velkou obcí, která spravuje další dvě části - vesnice - Žloukovice a Stradonice. Významným průmyslovým podnikem v obci je sklárna, jejímž majitelem je bývalý senátor Antonín Rűckel. Obyvatelé dojíždějí za zaměstnáním především do Berouna.

Nižbor je významným východiskem turistických tras směrem na Křivoklátsko i do údolí potoka Loděnice, řeku Berounku využívají vodáci. Nedaleko od Nižboru se také do Berounky zleva vlévá potok Vůznice, který protéká stejnojmennou národní přírodní rezervací. Největšími památkami na území obce jsou: barokní zámek v Nižboru (vzniklý přestavbou gotického hradu) a bývalé keltské oppidum ve Stradonicích.

Kontakt:

Obecní úřad Nižbor,

Nižbor 26, 267 05

 

E-mail: obec.nizbor@telecom.cz

 

http://www.obecnizbor.cz

Videoreportáže

  • Sklárna Nižbor

    Sklárna Nižbor

    11. února 2008 | Nižbor

    Sklárna, kde se vyrábí sošky Českých lvů. Redaktor: Soňa Straková, kamera: Václav Kváča.