Dolní Bousov je město ležící v okrese Mladá Boleslav na jižním okraji Českého ráje. Rozkládá se asi osmnáct kilometrů východně od Mladé Boleslavi.

Nejstarší historie osídlení je doložena od mladší doby kamenné. V době železné zde pobývali Markomani a v průběhu 8. století se zde usazují Slované.

První písemné zmínky pocházejí z let 1318, kdy je připomínán Ctibor z Búsovce, roku 1330 je pak připomínán Bús z Bousova, pravděpodobný zakladatel zdejší tvrze, a konečně roku 1360 je připomínána samotná obec – farní ves Búsov na potoku Klenici, přináležící k panství hradu Michalovice.

Videoreportáže

• TJ Sokol Luštěnice - Dolnobousovský SK / 1:1

TJ Sokol Luštěnice - Dolnobousovský SK / 1:1

15. října 2011 | Dolní Bousov

V osmém kole I.B třídy remizovali fotbalisté Luštěnic s Dolním Bousovem 1:1. Bod je tak cenný spíš pro Bousov, před zápasem byli favoritem podle postavení v tabulce domácí Luštěnice. Ty také začaly aktivněji, přesto udeřilo na druhé straně. Hrdyý dostal pas za obranu a poslal Bousov do vedení. Ještě před přestávkou ale vyrovnal Kopa. Ve druhém poločase už góly nepadly, a tak si oba týmy připsali do tabulky po bodu.